Julia Damasiewicz na Mistrzostwach Świata Juniorów Formuła Kite

W dniach 6-19 lipca 2021 roku,  na akwenie włoskiej Gizzerii w Calabrii , rozegrano – po raz pierwszy w historii – Mistrzostwa Świata Formuła Kite Juniorów (kategoria wiekowa do 19 lat). Do tej pory imprezy mistrzowskie w tej dyscyplinie odbywały się jedynie w kategorii open tj. wszystkie grupy wiekowe startowały razem, po czym juniorzy byli wyłaniani spośród wszystkich startujących. W zawodach tych oczywiście wystartowała koźminianka Julia Damasiewicz, od początku nie pozostawiając wątpliwości w żeńskiej flocie, co do swojej dominacji – na 17 rozegranych wyścigów 13 razy była pierwsza!

Start w zawodach poprzedziło zgrupowanie, podczas którego zawodnicy – pod okiem trenerów – mieli czas na rozeznanie akwenu i warunków na nim panujących oraz na ostateczne dostrojenie sprzętu. Szczęśliwie pogoda pozwoliła na stopniową adaptację do potwornych upałów w trakcie regat, gdyż temperatura powietrza z dnia na dzień rosła.
Pierwsze 3 dni zawodów to 12 wyścigów w trudnych silnowiatrowych warunkach (30+ kts) z krótką wysoką falą, które zmuszały zawodników do użycia najmniejszych rozmiarów latawców.  Ostatni dzień kwalifikacji to słabszy wiatr, pozwalający na użycie największych rozmiarów.
Po zdobyciu tytułu Mistrzyni Świata U19 w Formule Kite Julia tak podsumowuje regaty:
 „Uważam, że zarówno przygotowania do zawodów jak i same regaty odbyły się na najbardziej profesjonalnym poziomie. Gizzeria jest pięknym miejscem, ze stałym wiatrem, co sprzyjało rozegraniu maksymalnej liczby wyścigów podczas każdego dnia mistrzostw. Czułam się bardzo dobrze przygotowana i myślę, że to między innymi dlatego pływałam tak stabilnie. 13 zwycięstw na 17 wyścigów zapewniło mi pierwsze miejsce na pudle! Jestem bardzo zadowolona.”

image0 image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10

tekst i foto: M. Damasiewicz